Лабораторна диагностика на токсични метали и минерали

Диагностика на токсични метали и минерали

Наличието на токсични елементи в организма може да предизвика сериозни проблеми със здравето. Тежките метали, като олово, кадмий и живак, могат да създадат токсични депа в жизненоважните органи и да нарушат обмяната на веществата. Други елементи като арсен и никел, които са необходими в малки количества за обмяната на веществата, могат да станат токсични при прекомерно високи нива. Възможно е тези метали да взаимодействат и да засилват своята токсичност, което може да доведе до канцерогенни ефекти и автоимунни заболявания, според учените.

Кои са тежките метали и къде се срещат?

В човешкия организъм могат да се открият редица метални йони. Някои от тях, като Na(I), K(I), Mg(II) и Ca(II), са есенциални за правилното му функциониране, докато други са токсични дори в минимални концентрации. Понятието тежки метали се отнася за метали или металоиди с относително висока плътност и се свързват с голяма токсичност. Към тази група спадат кадмий (Cd), олово (Pb), никел (Ni), хром (Cr), живак (Hg) и металоиди, като арсен (As) и др..
Тежките метали са навсякъде около нас. Те могат да попаднат в тялото чрез въздуха, храната или директно през кожата ни. Всички знаем, колко е важна диетата за нашето здраве. Ще се изненадаме, когато открием, че замърсените почви и подпочвени води от човешката дейност, водят до натрупване на тежки метали в рибата, зеленчуците и немалка част от любимите ни здравословни храни. В тях най-често може да се открие живак (Hg). Но докато абсорбцията му, приет през гастроинтестиналния тракт е приблизително 7-15 %, то при вдишване, тя е 80%. Живакът причинява неврологични проблеми, нарушава функцията на бъбреците и увеличава риска от безплодие. Друг опасен тежък метал е оловото. Той се среща при изгарянето на оловен бензин, в бои за стени и е част от свързващите компоненти в канализационните тръби. Интоксикацията с олово причинява нарушения в минерализацията на костите, уврежда нервните клетки, както и костния мозък. Друг източник на токсични метали е козметиката. Наличието им може да произтича от неправилна обработка на суровините или от умишленото им включване в призводителния процес.Токсичните метали, могат да действат директно върху кожата или индиректно, чрез абсорбция през кожата в кръвта, което води до биоакумулация и токсични ефекти в различни органи и системи.

Натрупването именно на тежки метали в организма се счита за основна причина в патогенезата на едни от най-бързо разпространяващите се заболявания на съвремието: автоимунни заболявания, невродегенеративни заболявания (Алцхаймер, деменция, паркинсон, ЛАС), злокачествени заболявания, хронична умора, ендокринни нарушения, стерилитет, нарушение на памет и концентрация, често боледуване, генетични дефекти и др.Затова именно е важно тяхното ранно диагностициране и детоксикация.

Хроничната токсичност може да се диагностицира в коса, урина след провокация или нокти при нас в Хеалт Център и съответно да се избере подходящ индивидуален подход за конкретният пациент-с режим на хранене,вливане на витамини и антиоксиданти,прием на хранителни добавки или хелаторна терапия.

Лабораторна диагностика на токсични метали и минерали - BODIMED

Call Now Button